زورق: غذاهای باکو

غذا خوردن یکی از خوشی‌های به یادماندنی سفر به پایتخت آذربایجان است. غذاهای باکو، متنوع، فوق‌العاده خوشمزه و باب طبع ایرانی‌ها هستند. به جز غذاهای آذری، رد پای آشپزی روسی، ایرانی، گرجی و ترکی را هم در غذاهای باکو می‌بینید. فست فودهای محلی و بین‌المللی هم تا دلتان بخواهد پیدا می‌شود. قیمت غذا در باکو متوسط است و هرچه رستوران‌ها لوکس‌تر بشوند، قیمت غذاها هم بیشتر می‌شوند.

معروف‌ترین غذاهای باکو

پلو، اولین غذای آذری و از معروف‌ترین غذاهای باکو است که باید در سفرتان بخورید. پلوی باکو که آذری‌ها به آن پیلو یا پیلاف هم می‌گویند، بشقاب هیجان‌انگیزی است که سه بخش اصلی دارد: برنج با زعفران، دارچین و ادویه‌های معطر؛ گوشت گوسفند، گوساله یا جوجه سرخ‌شده؛ و مخلوط سبزیجات و گاهی آجیل و خشکبار. هر رستورانی البته ورژن پلوی مخصوص خودش را دارد، اما همه یک خاصیت مشترک دارند: به طرز غیر قابل مقاومتی، خوشمزه‌اند.

کباب و شیشیلیک را همه می‌شناسیم و یک جورهایی گل سرسبد غذاهای باکو‌ هستند؛ کوبیده، برگ، چنجه، جوجه و انواع دیگر کباب که ما ایرانی‌ها به آن‌ها عشق می‌ورزیم، باکویی‌ها در درست کردنش استادند و اصلا سبک خودشان را دارند. کباب باکو آذربایجان را همراه نان لواش، پیاز و ریحان سرو می‌کنند؛ درست همان چیزی که از کباب انتظار داریم!

دلمه و کوفته هم جزء غذاهای باکو است که آذری‌ها در آن حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. دلمه‌های باکو با برگ مو، گوشت چرخ‌کرده، برنج، نعنا و سبزی‌های دیگر درست می‌شود. کوفته آذری هم تا حدودی شبیه کوفته تبریزی است: گوشت چرخ‌شده گوسفند و برنج که وسطش آلوی ترش می‌گذارند. کوفته‌ها بعد از پخت سوپ خوشرنگ و خوشمزه‌ای می‌دهند که باکویی‌ها در آن نان تلیت می‌کنند و مثل آبگوشت می‌خورند.

آش ماست یا آش دوغ هم از محبوب‌ترین غذاهای آذربایجان است که در زمستان خیلی طرفدار دارد و در کافه‌ها و دکه‌های خیابانی به عنوان محبوب‌ترین غذاهای باکو فروخته می‌شود؛ مثل چیزی که در شهرهای شمال غرب ایران مثل سرعین و اردبیل می‌خوریم.

شیرینی‌های باکو

شکربورا و باقلوای آذری هم از محبوب‌ترین شیرینی‌های باکو هستند که به خصوص در جشن‌های نوروز که یکی از مهم‌ترین فستیوال‌های باکو است، به مقدار خیلی زیاد پخته می‌شوند. شکربورا با بادام، گردو یا فندق همراه شکر و عسل درست می‌شوند. باقلوا هم از لایه‌های باریک خمیر، آجیل خردشده و عسل درست می‌شود که بعد از پخت به شکل لوزی‌های کوچک برش می‌دهند. شیرینی‌های آذری همیشه همراه چای سرو می‌شوند که نوشیدنی محبوب باکو است.

رستوران‌های باکو

رستوران ساحل کنار تفریحگاه ساحلی جای لوکس و شیکی است با طراحی داخلی فوق‌العاده که جان می‌دهد برای یک شام حسابی و تست کردن غذاهای باکو. پیشنهاد می‌کنیم یکی دو تا از کباب‌های محشر منو را حتما امتحان کنید. رستوران ساحل در خیابان نفتچیلار قرار دارد.

رستوران آواز در خیابان مسکو هم گزینه عالی دیگری برای چشیدن غذاهای باکو است. می‌توانید در فضای باز رستوران بنشینید، موزیک زنده آذری یا جاز گوش کنید، قلیان بکشید و از منوی اصیل غذاهای آذربایجان خوشمزه‌ترین‌ها را انتخاب کنید.

برای یک تجربه اصیل و تمام‌عیار آذری به رستوران شیروانشاه بروید. رستوران بزرگی با حیاط دلباز پر از طاق‌های سنتی، دیوارهای سنگی، راهروهای زیبا و فضاهای خصوصی که به محض ورود به آن حس می‌کنید وارد یک عمارت تاریخی آذری شده‌اید. کارکنان رستوران فوق‌العاده حرفه‌ای و سریعند و انگلیسی هم خوب صحبت می‌کنند. اینجا جان می‌دهد برای اینکه با دلمه و سبزی خوردن شروع کنید، با کوبیده و کباب دنده دلی از عزا درآورید و بعد هم در قوری‌های چینی و استکان‌های کمرباریک چای بنوشید. خیلی‌ها اینجا را بهترین رستوران باکو می‌دانند.